Anadolu topraklarında şifa saçan pek çok mucize besin kaynağı bulunuyor.

Kendine has lezzetleri olan Anadolu insanının bir tarifi var ki peynir ve yoğurttan bile önce yapılmaya başlandığı düşünülüyor.

O mucize besin kaynağını tüketen insanların daha sağlıklı ve uzun ömürlü olduğu biliniyor.

Sütün fermente edilmesi ile elde edilen kefir, vücudun kalsiyum deposunu dolduruyor.

İşte kefirin inanılmaz faydaları...

Kefir, sindirim sistemine yararlı olan probiyotik bakterileri içerir. Bu bakteriler sindirim sisteminin dengesini korur, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücuttaki zararlı mikroorganizmalarla mücadeleye yardımcı olur.

Kefirde bulunan probiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı direnci artırır.

Kefir, laktoz intoleransı olan kişiler için genellikle daha iyi tolere edilebilir çünkü içindeki bakteriler laktozu sindirmeye yardımcı olabilir.

Kefirde bulunan antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarı azaltır ve yaşlanmayı yavaşlatır.

KEFİRİN SAĞLIĞA FAYDALARI

Kefir, yıllar boyu Kafkaslarda sıkça tüketilen ‘uzun yaşama iksiri’ olarak adlandırılan,uzun zamandır hayatımızda olan, bağırsakta bulunan zararlı bakterileri yok etmeye ve yararlı bakterileri korumaya yönelik de faaliyet gösteren mucizevi bir besindir.

Kefir Nedir Kefirin Faydalari Nelerdir 3189703

GAÜN Hastanesi’nde ameliyatsız tedavi yöntemi başarıyla uygulanıyor GAÜN Hastanesi’nde ameliyatsız tedavi yöntemi başarıyla uygulanıyor

İnek, koyun ve keçi sütüne karnabahar benzeri canlı organizma içeren kefir granülleri eklenerek elde edilir. Eğer uygun koşullarda saklanırsa yıllarca aktivitelerini korurlar. Kefir, kefir taneleri ile elde edilen etilalkol ve laktik asit fermantasyonlarının bir arada oluştuğu bir süt içeceğidir.

Kefir tanelerinin boyutları 0,5-3 cm arsasında değişir ve fındık ya da buğday tanesi büyüklüğünde beyaz, beyaz-sarı arası renklerde küçük karnabahar veya patlamış mısır görünümündedir.

Kalsiyum, fosfor ve magnezyum deposukefir-uzun-yasamanin-iksiri

Kefir, vücudun temel fonksiyonlarında ve çeşitli faaliyetlerinde kullanılan mineraller ve esansiyel aminoasitler bakımından zengindir. Kefirde bol miktarda bulunan ve esansiyel amino asitlerden bir tanesi olan triptofan, rahatlatıcı ve sinir sistemini düzenleyici bir etkiye sahiptir. Ayrıca harika bir biyotin kaynağıdır. Biyotin, folik asit, pantothenic asit ve tüm B vitaminlerinin emilimini sağlayan bir B vitamini türevidir olup karaciğer, böbrekler ve sinir sisteminin düzenlenmesinde etkili rol oynar.

Kefir, halk arasında 'uzun yaşam iksiri' olarak adlandırılıyor ve faydaları saymakla bitmiyor.

Kefir, kalsiyum, fosfor ve magnezyumdan zengin olup sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etkisinin yanı sıra hücre gelişimi ve enerji ihtiyacının karşılanması için vücutta karbonhidrat, yağ ve proteinlerin en iyi şekilde kullanılmasına yardımcı olur. İştahsızlık, uykusuzluk, üst solunum yolu enfeksiyonları ve alerji gibi durumlara da iyi gelir. Kefir; B12, B1 ve K vitamini bakımından da zengindir.

Bu vitaminlerin yeterli alınması durumunda cilt, böbrek, karaciğer ve sinir sistemine sayısız fayda sağladığı bilinmektedir. Kolaylıkla sindirilebilen besleyici bir süt ürünü olduğu için çocuklar, bebekler, hamileler, iyileşme dönemindeki hastalar, kabızlık ve sindirim sistemi problemi çeken insanlar için ideal bir içecektir.

Kefiri yemeklerin içine saklayın

Çocuklar için önerilen günlük kefir miktarı bir yaşından sonra bir çay bardağıdır. İki yaşından sonra çocuklarda da tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi ne kadar yoğurt tüketiyorsa o kadar kefir tüketebilir. Kefiri tüketmeyen çocuklar için en iyi yöntem kefiri yemeklerin içine saklayıp vermektir. Kefirli sütlaç, çörek veya kek gibi.

Kefirin sağlığa faydaları;

  • Bebeklikten ergenliğe kadar; kemik, kas ve dişlerin gelişimi için gerekli olan vitamin, mineral ve protein desteğini sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı direnci arttırır.
  • İştah açar ve beslenmeye güçlü destek olur.
  • İshale ve kabızlığa iyi gelir, kansızlığı önler.
  • Görme yeteneğini güçlendirir.
  • Yaraların hızla iyileşmesini sağlar.
  • Zeka gelişimine önemli katkı sağlar.
  • Astım ve alerjiye karşı direnç oluşturur.
  • Büyümeyi hızlandırır, boy uzamasına ve sağlıklı gelişime yardımcı olur.
  • Hormon dengesini sağlar, ergenlik dönemine pozitif etkinlik katar.

Kefirli Sütlaç

Sütü biraz azaltıp kefiri ekleyerek her türlü sütlü tatlıyı kefirle hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler:

-750 ml süt
-2 su bardağı kefir
-1 su bardağı şeker
-Küçük bir limonun kabuğu
-1/2 su bardağı pirinç
-1/2 paket vanilya
-2 çorba kaşığı pirinç unu