Eski futbolcular; Bekir İrtegün, Uğur Boral ve Ömer Çatkıç'ın FETÖ davasında yeni karar!FETÖ futbol yapılanmasına ilişkin Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden görülen davada eski futbolcular Bekir İrtegün, Uğur Boral ve Ömer Çatkıç'a "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 1 yıl 6 ay 22'şer gün hapis cezası veren mahkeme, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına hükmetti.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) futbol yapılanmasına ilişkin üç sanık yönünden yeniden görülen davada, eski milli futbolcular Bekir İrtegün, Uğur Boral ve Ömer Çatkıç'a "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 1 yıl 6 ay 22'şer gün hapis cezası verilerek hükmün açıklanması geriye bırakıldı.

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına sanıklar Bekir İrtegün, Uğur Boral ve Ömer Çatkıç’ın avukatları katıldı.

Duruşmada cumhuriyet savcısı esasa ilişkin mütalaasını açıkladı.

Mütaalada, sanıklardan Bekir İrtegün'ün örgütün şifreli haberleşme uygulaması ByLock kullanıcısı olduğu belirtilerek, sanığın önceki aşamalarda alınan ifadesine yer verildi.

Sanığın çeşitli teşhislerde bulunduğu bilgisine de yer verilen mütalaada, İrtegün'ün Bank Asya'daki hesabında örgüt elebaşının bu bankaya para yatırılması talimatı öncesi ve sonrasına dair bir hareketliliğe rastlanmadığı bildirildi.

Mütalaada, ifadelerinde örgüt hakkında aydınlatıcı ve faydalı bilgiler veren sanığın etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanması gerektiği ifade edildi.

PİŞMANLIK HÜKÜMLERİNDEN FAYDALANMASI GEREKTİĞİ BİLDİRİLDİ

Sanık Uğur Boral'ın, 2002 yılından itibaren örgütün "sohbet" toplantılarına gittiği ve örgüte "burs" ve "himmet" adı altında bağışta bulunarak "FETÖ'ye  üye olmak" suçunu işlediği belirtilen mütalaada, ifadelerinde aydınlatıcı bilgiler veren Boral'ın yaptığı teşhislerle etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanması gerektiği bildirildi.

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 14 yaşındaki çocuğun darbedilmesiyle ilgili 3 polis memuru tutuklandı Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 14 yaşındaki çocuğun darbedilmesiyle ilgili 3 polis memuru tutuklandı

MAHKEME KARAR VERDİ

Mütalaada, sanık Ömer Çatgıç'ın ByLock kullandığının tespit edildiği anlatılarak, örgüt faaliyetlerine dair verdiği bilgilerle etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanması istendi.

Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan savcı, sanıklardan Bekir İrtegün'ün örgütün şifreli haberleşme uygulaması ByLock kullanıcısı olduğu ve örgüt hakkında aydınlatıcı ve faydalı bilgiler verdiği, bu nedenle etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanması gerektiğini ifade etti.

Mütalaada, sanık Uğur Boral'ın, 9 Ocak 2014'te Bank Asya hesabı açtığı ve 940 bin lira parayı bu hesabı yatırdığı, ancak hesap hareketlerinde FETÖ ile bağlantısına rastlanmadığı belirtildi.

Sanık Boral’ın da yaptığı teşhislerle etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanması gerektiği bildirildi. Mütalaada, sanık Ömer Çatkıç'ın da ByLock kullandığının tespit edildiği örgüt faaliyetlerine dair verdiği bilgilerle etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanması istendi.

Avukatları beraat istedi

Sanıklar İrtegün ve Boral'ın avukatı Fatih Uzun, müvekkillerinin beraatini talep ederek, "Türk futbolunda 5 futbolcu ve 1 menajer kurban seçilerek futbol FETÖ'den temizlendi şeklinde bir algı yaratılmıştır." dedi. Diğer sanık Çatgıç'ın avukatı da beraat talebinde bulundu. 

Etkin pişmanlık indirimi

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanıkları "FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan önce 7'şer yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırdı. Etkin pişmanlık göstermeleri ve örgüt hakkında bildiklerini anlatmaları nedeniyle sanıkların cezası 1 yıl 6 ay 22'şer gün hapis cezasına indirildi. Daha önceden işlemiş oldukları kasıtlı bir suçtan mahkumiyetlerinin bulunmaması, mahkemece gözlenen kişilik özellikleri ve duruşmalardaki tutum ile davranışlarını göz önüne alan heyet, yeniden suç işlemeyeceklerine dair olumlu kanaate vararak sanıklar hakkındaki hükümlerinin açıklanmasının geri bırakılmasına ve 5 yıl denetim sürecine tabi tutulmalarını karara bağladı.

Davanın geçmişi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, tüm sanıkların "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi 20 Ocak 2020'de eski futbolcular Bekir İrtegün, Uğur Boral ve Ömer Çatkıç'ın "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 2 yıl 1’er ay hapis cezasına çarptırmış, 1’er yıl süreyle denetimli serbestlik tedbirine karar vermişti.

Heyet, eski futbolcu Zafer Biryol ve İsmail Şengül ile menajer Ersin Güreler'in, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 6 yıl üçer ay hapisle cezalandırılmasına hükmetmişti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski futbolcular Zafer Biryol ve İsmail Şengül ile menajer Ersin Güreler'e verilen 6 yıl 3'er ay hapis cezalarını onamıştı. Daire, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak üzere itirafçı olan ve cezalarında indirim yapılarak 2 yıl 1'er ay hapse mahkum edilen sanıklar Bekir İrtegün, Uğur Boral ve Ömer Çatkıç hakkındaki hükümler ise bozarak cezada daha fazla indirim yapılması gerektiği ifade edilmişti.

3 sanık hakkındaki dosya yeniden yerel mahkemeye gönderilmişti.