Gaziantep FK'nın Bruno Viana'ya yaptığı uçuk teklif Gaziantep FK'nın Bruno Viana'ya yaptığı uçuk teklif
  • Devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programları ile ilgili son dakika kararı geldi.
  • Kararın ardından "Üniversitelerde ikinci öğretim kapandı mı 2024", "İkinci öğretim kalktı mı" sorularının cevabı merak edilip araştırılıyor.
  • YÖK Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatıldığını açıkladı.

İKİNCİ ÖĞRETİM KALKTI MI?

  • Özvar, "Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir" diye konuştu.
  • Özvar, vakıf üniversitelerinin de gelecek yıla yönelik planlamalarını buna göre yapmalarını istendiğini belirtti.

SADECE 35 YAŞ ÜSTÜNDEKİ ÖĞRENCİLER KAYIT YAPTIRABİLECEK

  • Yükseköğretim Yürütme Kurulunca alınan karar doğrultusunda, gelecek akademik yıldan itibaren Çocuk Gelişimi, Felsefe, Sosyoloji, Tarih ve Türk Dili Edebiyatı açık öğretim programlarına “ikinci üniversite” kapsamında sadece 35 yaş üstündeki öğrencilerin kayıt yaptırabileceğini anlatan Özvar, “Başta öğretmenlik mesleği olmak üzere ülkemizin istihdam dengesini yakından gözeterek bu kararları alıyoruz. Nitekim, farklı ön lisans ve lisans programlarında öğrenim gören öğrencimizin öğretmenliğe geçiş fırsatı yakalamak adına 35 yaş sınırı getirdiğimiz programlara ‘ikinci üniversite’ kapsamında yoğun bir şekilde yöneldikleri görülmektedir. Aldığımız karar bu durumu kontrol altına almayı ve sürdürülebilirliği sağlamayı amaçlamaktadır” ifadelerini kullandı.
  • Geçen sene 1.308 ikinci öğretim programına 80 bin öğrenci yerleşmişti.
Editör: Ahmet Oğuz Çapan