Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay AFAD İl Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulundu.

412 BİN BAĞIMSIZ BİRİM TAHLİYE EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tamamen yıkılmış 21 bine yakın binadaki 71 binin üzerinde bağımsız birimin enkazı kaldırıldı. Yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı 118 bin binadaki 412 bin bağımsız birim tahliye edildi." Dedi.

TOKİ TAKSİTLERİ ERTELENDİ

Gaziantep’te Ramazan davulu geleneği bu yıl olmayacak! Karar memnunlukla karşılandı Gaziantep’te Ramazan davulu geleneği bu yıl olmayacak! Karar memnunlukla karşılandı

TOKİ taksitlerine dair açıklama da yapan Erdoğan konuya ilişkin, "Depremlerden etkilenen 11 ilimizdeki TOKİ taksit ödemelerini 3 ay süreyle erteledik." diye konuştu.

BARINMA İHTİYAÇLARI GİDERİLİYOR

Erdoğan, “1 milyon 684 bin vatandaşımızın barınma ihtiyacı giderilmiştir. Halen 65 bininin daha kurulumu süren konteyner sayısını ilk etapta 100 bine, ihtiyaç halinde 200 bine kadar çıkartabileceğiz. Çadır kent ve koyteyner kentlerde barınan vatandaşlarımızı 1 yıl içinde kalıcı konutlara taşıyacağız. Hiçbir vatandaşımızı, ne acısında ne hayatını yeniden düzene koyma ne de geleceğini inşa etme gayretinde asla yalnız bırakmayacağız. Şehirlerimizin tamamını konutu, iş yeri, sanayisi, tarımı, tarihi ve kültürel değerleriyle en küçük gerilemeye mahal vermeden yeniden ayağa kaldıracağız. Tüm konut alanlarını yeni bir şehir planı çerçevesinde, zemin kalitesine, fay hattına olan mesafesine bakarak, kültürel dokusuna uygun şekilde tasarlıyoruz" ifadelerini kullandı.

GAZİANTEP’E 18 BİN 554 YENİ KONUT YAPILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mart ayında Hatay'da 40 bin 426, Kahramanmaraş'ta 45 bin 67, Adıyaman'da 25 bin 882, Gaziantep'te 18 bin 544, Malatya'da 44 bin 770, Osmaniye'de 9 bin 550, Diyarbakır'da 6 bin, Şanlıurfa'da 3 bin, Elazığ'da 3 bin 750, Adana'da 2 bin 500, Kilis'te ise 250 konutun inşasına başlanacağını bildirdi.