TMMOB Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Aykut Kocalar, ‘Binanız hasarsız olsa dahi, asansörler hasar görmüş olabilir. Dikkat edin’ uyarısı yaptı.

Gaziantep'te 275 firma depremden sonra faaliyete başlayamadı Gaziantep'te 275 firma depremden sonra faaliyete başlayamadı

 Kahramanmaraş merkezli yaşanılan depremlerin ardından birçok vatandaşın hasarsız ve az hasarlı evlerine girmekte ve girmeye devam etmekte olduğuna dikkat çeken Aykut Kocalar, uyarılarda bulundu.

Kocalar, ‘ Bu süreçte zaruri bir ihtiyaç olan doğal gaz temini kontrollü olarak binalara ve dairelere verilmiştir. Deprem sonrası asansör kullanımı konusunda ise vatandaşlarımızı, bina yöneticilerimizi ve ilgilileri uyarmak istiyoruz. Yaşadığımız deprem ve artçılardan dolayı binalarımızda kullanılan asansörlerimiz zarar görmüş olabilir. Bina hasarsız olsa bile sarsıntıdan dolayı asansörlerin ray-konsol bağlantılarında kopmalar, eğilmeler meydana gelmiş olabilir veya rayların ekseninde kayma söz konusu olabilir. Kabin ve karşı ağırlık raydan çıkmış olabilir. Makina-motor ve sehpalarında hasarlar oluşabilir. Bu gibi hasarlar asansörün kullanımında ciddi tehlikeler yaratabilir’ dedi.


Kocalar açıklamalarına şu şekilde devam etti:

'‘T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yayımladığı deprem bölgesindeki asansörler ile ilgili 16.02.2023 tarihli duyurusunda asansör kontrollerinin nasıl yapılacağı ve nasıl kullanılacağı açıklanmıştır. Bu nedenle bina sakinlerinin aşağıda belirtilen kontrol, onarım ve denetimler gerçekleştirilmeden asansörleri kullanmamaları gerektiğini hatırlatıyoruz.
Öncelikle binalarındaki asansörler kullanıma açılmadan önce bina yöneticileri tarafından bakım firmalarına kontrol ettirilmeleri gerekmektedir. Bakım firması tarafından asansörde hasar gören kısımların düzeltilmesi, onarılması, asansörün tüm bakımlarının yapılması ve sonrasında asansörde hasar gören kısımları ve yapılan onarımları detaylı bir şekilde belirten Durum Tespit Raporu düzenlenip yöneticiye iletilmesi gerekmektedir. Bina yöneticisi, aldığı Durum Tespit Raporu ile birlikte ilçe belediyesi tarafından belirlenmiş A Tip Muayene Kuruluşuna başvurup asansörünün muayenesini yaptırmalı ve muayene sonucunda güvenli olduğu tespit edilmesi halinde kullanımına açılmalıdır.
Özetle, depremden önce yaptırılan asansör muayeneleri geçerli olmamakta, hasarsız ve az hasarlı binalardaki bütün asansörlerin kontrol süresi (yılı) dolmamış bile olsa 06.02.2023 tarihinden sonra yeniden muayene edilmesi gerekmektedir.  
Asansör kullanımı konusunda vatandaşlarımızı, bina yöneticilerimizi ve ilgilileri uyarıyor, yaşadığımız bu kötü günlerin ardından yeni kaza ve facialarla karşılaşmak istemediğimizi belirtiyor, tüm vatandaşlarımıza tekrar geçmiş olsun diyoruz.’'