Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki konteyner kenti ziyaretinde konuştu.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki konteyner kenti ziyaretinde, "Şehir merkezlerimizde inşa edeceğimiz 200 bin konuttan jeoloji ve zemin etütleri tamamlanan yerlerdeki ilk sözleşmeleri imzaladık" dedi.

İslahiye Afet Koordinasyon Merkezi'nde açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İslahiye, Gaziantep'in ilçeleri arasında depremden en olumsuz etkilenen yerleşim birimlerimiz arasında yer alıyor. İlçemizde bulunan 31 seyyar mutfağımız vatandaşlarımıza hizmet veriyor. Ayrıca kumanya ve gıda paketi dağıtımları sürüyor" diye konuştu.

CHP GAZİANTEP'TE SANDIK EĞİTİMLERİ BAŞLADI CHP GAZİANTEP'TE SANDIK EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Altyapı çalışmalarına da değinen Erdoğan, "Elektrik ve su altyapısı konusunda herhangi sıkıntı kalmadı. Doğal gazla ilgili sorunları da çözüme kavuşturmak için gayret ediyoruz. Karayolu ulaşımıyla ilgili problem görünmüyor. Vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını karşılarken barınma başta olmak üzere diğer beklentilerine de çözüm üretiyoruz" dedi.

'2 AY İÇERİSİNDE 200 BİN KONUTUN İNŞASINA BAŞLIYORUZ'

Hasar tespit çalışmalarında sona gelindiğini söyleyen Erdoğan, "İslahiye'deki 2 bin 220 binadaki 5 bin 175 bağımsız bölümün kullanıma uygun olmadığı anlaşıldı. Önümüzdeki 2 ay içerisinde 18 bin 544'ü Gaziantep'te olmak üzere ülkemiz genelinde toplamda 200 bin konutun inşasına başlıyoruz. Ayrıca köylerimizde de 70 bin yerel dokuya uygun eviyle, ahırıyla, bahçesiyle konut yaparak hak sahiplerine teslim edeceğiz" ifadelerini kullandı.

4 ilçede 1797 konutun inşa sürecinin yarın başlayacağını duyuran Erdoğan, "Şehir merkezlerimizde inşa edeceğimiz 200 bin konuttan jeoloji ve zemin etütleri tamamlanan yerlerdeki ilk sözleşmeleri imzaladık. Nurdağı'nda 456, İslahiye'de 399, Kilis merkezde 645 ve Adıyaman Kahta'da 287 olmak üzere toplam 1797 konutun inşa süreci hemen yarın başlıyor. Bu şekilde ön hazırlıkları tamamlanan yerlerde süratle inşaatlara başlayacağız" şeklinde konuştu.

'GÜÇLENDİRME YAPALIM YOK, SIFIRDAN BAŞLAYACAĞIZ'

Binalarda güçlendirme yapılması yerine yeni binalar inşa edileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Hep söylediğim gibi ağırına, hafifine bakmadan şehirlerimizi yeni bir anlayışla güvenli, huzurlu yerleşim yerleri haline getirmekte kararlıyız. Yani güçlendirme yapalım, şöyle yapalım, böyle yapalım yok. Sıfırdan başlamak suretiyle hem kendimize inanacağız, kendimize güveneceğiz, hem de bu binalarda oturanlar özgüven içerisinde otursunlar istiyoruz. Amacımız deprem konutları ve köy evlerini 1 yıl içinde büyük ölçüde tamamlamaktır. İnşallah devlet ve millet el ele bu zor günlerin üstesinden geliyoruz ve geleceğiz. Rabbim bizlere ve aziz milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın."