Gaziantep Valiliği tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

"Bazı basın ve yayın organlarının "kamu kurumlarında yemekten kaynaklı olduğu iddia edilen zehirlenme vakası" haberlerine ilişkin açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur:


Yemek üretimi yapan okullarımız, dört yıldır 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu 3/E Maddesi kapsamında kamu kurumlarına yemek hizmeti vermektedir.


Bir okulumuz, 4 Temmuz Perşembe günü akşam yemeği için üç kuruma 720 kişilik yemek hizmeti vermiştir. Bu kurumlardan 90 kişi, yemek sonrası rahatsızlık şikayetleriyle ilimizdeki sağlık kurumlarına başvurmuştur. Rahatsızlanan kişiler, ayakta tedavi edilerek taburcu edilmiştir.

Gaziantepte Zehirlenme Vakasi 61 Saglik Calisani Hastanelik Oldu
Konu ile ilgili Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yemek numuneleri alınarak gerekli tetkikler yapılmaktadır.
Ayrıca yaşanan olayla ilgili Gaziantep Valiliği tarafından soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadelerine yer verildi.

NE OLMUŞTU ?

Gaziantep'te bazı hastanelerde görev yapan 61 sağlık personeli yedikleri yemekten sonra rahatsızlanınca bulundukları hastanelerde tedavi altına alındı.

Alınan bilgiye göre, kentte akşam yemeğinde bir yemek üretim merkezinden temin edilen yemekten yiyen 61 sağlık personeli rahatsızlandı.

Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Yavuzeli Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan sağlık personellerinin yedikleri yemekten zehirlendikleri belirlendi.

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Beytullah Şahin, konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, tedavi altına alınan personelin durumunun iyi olduğunu söyledi.

4 kişilik ailenin yok olduğu kaza anı kamerada 4 kişilik ailenin yok olduğu kaza anı kamerada

Geçmiş olsun dileklerini ileten Şahin, şunları kaydetti:

"Bugün akşam yemeğinde aynı noktadan hizmet alımı yapılmış olan yemekten yiyen 61 civarında kişinin hastanemize müracaat ettiğini gördük. Gelen vakaların büyük kısmına Ersin Aslan hastanemizin Mücahitler binamızda müdahale edildi. Geriye kalan bir kısmı da Yavuzeli hastanesine sevk edildi ve bu durumdan yaklaşık 61 sağlık çalışanımız etkilendi. Hepsinin tedavileri yapıldı ve durumu kontrol altında."

Sağlık çalışanlarının tedavilerinin sürdüğünü belirten Şahin, "Sağlık çalışanlarımızdan durumu ağır olan kimse yok. Yemeğin yapıldığı yerle alakalı hem Tarım Müdürlüğü ekiplerimiz hem de bizim Halk Sağlığı ekiplerimiz ilgili numune alım işlemine başladı. Bununla ilgili çalışmalar da sürüyor" diye konuştu.

Editör: Murat ATAY