• Van'da gözaltına alındıktan sonra Hakkari'ye getirilen DEM Partili belediye başkanı Mehmet Sıddık Akış ile 12 kişinin yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında Akış'a 'örgüt yöneticisi' suçlamasıyla 15 yıldan 22.5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.
  • Akış, hakkında 2014 yılında Hakkari 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Silahlı terör örgütünü yönetmek', 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' ve 'Örgüt propagandası yapmak' suçlarından dava açılmıştı.

22.5 YILA KADAR HAPİS İSTENDİ

  • Davanın en son görülen duruşmasında ise savcı esas hakkındaki mütalaasını açıklayarak Akış'ın 'örgüt yöneticisi' suçlamasıyla 15 yıldan 22.5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Son Dakika: Görevden alınan Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'a 19 yıl hapis cezası - Resim : 1

DEM PARTİLİLERİN ADLİYEYE GİRMESİNE İZİN VERİLMEDİ

  • Hakkari 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, 6 avukat katıldı.
  • Duruşmayı izlemek isteyen DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ile Keskin Bayındır, DEM Parti milletvekilleri ve partililerin adliye bahçesine girişlerine izin verilmedi.

Son Dakika: Görevden alınan Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'a 19 yıl hapis cezası - Resim : 2

Kilis organize sanayi bölgesinde korkutan yangın Kilis organize sanayi bölgesinde korkutan yangın

ADLİYENİN DIŞINDA TARTIŞMA YAŞANDI

  • Polis, adliye önünde geniş güvenlik önlemleri alırken, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ve eski DEP Milletvekili Leyla Zana'nın da bugün Hakkari'ye gelecekleri belirtildi.
  • Adliye binasının dışında bekletilen DEM Parti'li milletvekilleri ile polis görevlileri arasında da zaman zaman tartışma yaşandı.

Son Dakika: Görevden alınan Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'a 19 yıl hapis cezası - Resim : 3

"ASLA KAÇMA GİRİŞİMİNDE BULUNMADIM"

  • Duruşmaya katılıp, savunma yapan Akış, "Benim kaçtığıma ilişkin haberleri duydum. Asla kaçma girişiminde bulunmadım. Yaptığım her şeyin arkasındayım. Siyasi olarak ne yapmam gerekiyorsa, onu yaptım. Karşınızda başı dik bir şekilde duruyorum. Barış dedim, kardeşlik dedim, eşitlik dedim, özgürlük dedim. Halen de diyorum. Tüm yaşamımı bunların etrafında ördüm. Tutuklanmaktan, cezaevine girmekten korkmuyorum. Yeniden iddianamenin hazırlanmasını talep ediyorum. Dönemin FETÖ'cü savcısı tarafından hazırlanan iddianame ile yargılanmak istemiyorum" dedi.

Son Dakika: Görevden alınan Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'a 19 yıl hapis cezası - Resim : 4

AKIŞ'A 19.5 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ

  • İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış' a yargılandığı davanın bugün Hakkari 1. Ağır Ceza Mehkemesi'nde görülen duruşmasında, 19 yıl 6 ay hapis cezası verildi.