Sosyal medya hesabından milli voleybolcu Hande Baladın'a 'arabasını tarama ve yüzüne asit atma' tehditlerinde bulunan Mustafa Neşeli, hakkında 8 yıl 9 ay hapis cezası istendiği davanın ilk duruşmasında tahliye edildi. 

Sağlık Bakanlığı'nda memur olarak çalışan Mustafa Neşeli, İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmaya Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Hande Baladın'ı avukatı Dilara Sasa temsil etti. Avukat Sasa, müvekkili Baladın'ın yoğun maç programı nedeniyle duruşmaya katılmadığını belirtti. Duruşmada taraf avukatları ile Aile Sosyal ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da hazır bulundu.

Hakim, sanık hakkında cezaevindeyken gözlem altına alınması için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine yazı yazıldığını, hastanenin 11 Eylül 2023 tarihine randevu verdiğini tutanağa geçirdi.

Kimlik sorgusunda kamu personeli olduğunu ve 30 bin lira maaş aldığını belirten Mustafa Neşeli, "Bipolar hastasıyım yazdıklarımdan dolayı pişmanım müştekiden özür diyorum" diyerek tahliyesini talep etti.

Hande Baladın’ın avukatı Dilara Sasa ise, "Dava konusu mesaj içerikler incelendiğinde iddianamede yapılan değerlendirmenin isabetli olduğu kanaatindeyiz. Özellikle sanığın Sağlık Bakanlığında çalışıyor olması mevcut sağlık durumunun tespiti açısından önem arz etmektedir. Bu sebeple ruh sağlığı ile ilgili rapor alınmasını istiyoruz. Tehdit içeren ses kayıtları mevcuttur dosyaya sunacağız. Tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep ediyoruz" dedi.

Aile Bakanlığı avukatı da katılma talebinde bulunarak sanığın cezalandırılmasını istedi. Duruşma savcısı, sanığın tutukluluk halinin devamını talep etti.

 Aile Bakanlığının katılma talebini kabul eden mahkeme, Mustafa Neşeli'nin savunmasının alınmış olması, tutukluluktan beklenen gayenin gerçekleşmiş olması nedeniyle tahliyesine karar verdi.