Saklanan veriler ihtiyaç duyulduğunda yine belirlenen sistem dahilinde çözülerek ortaya çıkarılır. Kripto para ise çeşitli algoritmaların kullanılmasıyla bilgisayar ortamında şifreler oluşturulması ve çözülmesi yoluyla transfer edilir. Kripto paraların kopyalanması veya aynı parayla çok sayıda işlemin yapılması bu sayede mümkün olur.

Bankalar ya da hükümetler gibi merkezi otoriteye gerek duymaksızın bilgisayar gücüyle üretilen dijital finans varlıkları olan kripto paralar son zamanlarda giderek önem kazanmaktadır. Bu kapsamda airdrop ve bitcoin haberleri gibi çeşitli kripto haber ve gelişmeleri son derece fazla ilgi çekmektedir.

Sanal para birimi olarak kullanılan kripto paralar, dijital ortamda şifreleme ile güvence altına alınmış olup fiziksel olarak varlığı söz konusu olmayan kripto paralar hayatımıza 2008 yılında Bitcoin ile girmiştir. Günümüzde Bitcoin dışında pek çok farklı kripto para türü vardır. Bitcoin’den sonra bu kripto para türüne alternatif olarak çıkan kripto para birimleri altcoin olarak adlandırılır. Altcoin denilince ilk akla gelenler Ethereum, Litecoin, XRP, Ripple, Dash, Cardano, Dogecoin ve Teether gibi para birimleridir. Altcoinlerin üretim aşaması da Bitcoin ile benzer olacak şekilde yani kriptografi kullanılarak gerçekleştirilir. Altcoinler genellikle Bitcoin’e oranla daha hızlı işlem kapasitesine ve daha düşük maliyete sahip olurlar.

Kripto para dünyasının diğer bir önemli unsuru mining ya da kripto para madenciliği olarak da bilinen kripto para kazım tekniğidir. Kripto para madenciliği temelde enerji verimliliğinin artırılmasını amaçlamakta olup; küresel çapta gelişim göstermekte olan ve giderek yaygınlaşan kripto para teknolojisinin vazgeçilmez unsurları olan Bitcoin ve altcoinlerin birbiri karşısındaki piyasa değeri zaman içerisinde çeşitli etkenlere bağlı olarak değişebilir.

Kripto Paraların Üretimi ve Güvenliği Hakkında Merak Edilenler

Kullanıcı temelli kripto paralar dağıtık bir sistem üzerinden üretilmektedirler. Kripto para madenciliği yapılarak üretilmekte olan sanal paraların çözüm mantığı matematik problemleri ile benzerdir. Madencilik göreci yüksek kapasitede işlem gücünün, hızın ve kesintisiz internet bağlantısının olduğu sistemlerde çok daha etkili bir şekilde sürdürülebilmektedir.

Blockchain sayesinde kripto paralar üzerinde gerçekleştirilen işlemler, ilgili kişiler tarafından görülerek değerlendirilebilmektedir. Transfer işlemi yapılırken gönderici ile alıcının cüzdan adresleri ve transfer edilmek istenen miktar bilgisi yeterli gelir. Transferin onaylanması, madenciler tarafından yapılan kriptografi çözümlerle gerçekleştirilmekte olup yapılan işlemi geri almak söz konusu değildir.

‘Fatih Terim Fonu’ davasında Denizbank’tan kamera görüntülerine ilişkin açıklama: 2 milyon 490 bin dolar çekilerek sisteme teslim edildi ‘Fatih Terim Fonu’ davasında Denizbank’tan kamera görüntülerine ilişkin açıklama: 2 milyon 490 bin dolar çekilerek sisteme teslim edildi

Kripto paraların işleyişi her ülke özelinde farklılık gösterebilir. Bazı ülkelerde kripto paralar tamamen yasaklanmış olmasına karşın, bazı ülkelerde kripto paralarla ticaret yapılması mümkündür. Ülkemizde kripto paralara ilişkin bir sınırlama olmadığından bir kripto para cüzdanının var olması ve bu cüzdanın aktif olarak kullanılması herhangi bir sakınca içermez.

Kripto Paraların Geleceği Nasıl Olacak?

Kripto paralar ile bankacılık sektörü arasındaki farklar nedeniyle bazı devletlerin dijital paraların kullanımıyla ilgili kısıtlama getirmesi söz konusu olabilir. Ülkemizde yasal ve kullanımı son derece yaygın olan kripto cüzdanları ve dijital paralar sağladıkları çeşitli avantajlar ile dikkat çekmektedir.

Dağıtık bir sistem üzerine kurulmuş olan kripto paraların finans sektörünün geleceğinde payının artması gibi bir beklenti hakimdir. Bunun en önemli nedeni, kripto paraların merkezi bir sisteme ya da şubelere bağlı olmadığından ülkenin ekonomik durumundan ve şartlarından doğrudan etkilenmesi söz konusu değildir. Bunun yanı sıra kripto para hesapları dondurulamaz ya da hesaba üçüncü kişiler tarafından el koyulamaz.

Gelecekte matematiksel formüller ile bilgisayar bilimlerinin gelişmesi sonucu blockchain teknolojisinin daha popüler bir hale gelmesi, bu alana duyulan talebin ve merakın artması söz konusu olabilir. Kripto paraların transfer edilmesi aşamasında herhangi bir bankaya veya ödeme aracına ihtiyaç yoktur. Bu durum kripto para kullananların günümüzde de gelecekte de 7/24 online transfer yapma kolaylığından faydalanabileceği anlamına gelir. Kripto para platformlarının kullanılması için kişisel verilerin paylaşılması gerekliliği bulunmaz. Böylece yapılan her işlemde kişisel veriler güvence altına alınır, borçlu olunulan durumlarda dahi anonim olarak işlem yapma imkanı elde edilebilir.

Kripto para cüzdanı açmak isteyen kişiler hesap işletim ücreti ödemek zorunda değildir. Kripto para platformu herhangi bir hizmet sağlayıcıya ya da hizmet merkezine bağlı olmadan çalıştığı için, gelecekte de kullanıcılara dağınık sistem üzerinden düşük maliyetli birçok işlem yapma imkanı sunması beklenir. Kripto paralar aynı zamanda yeni iş modellerinin kurulmasına ve fintech ekosistemindeki girişimcilik faaliyetlerinin artmasını sağlama özelliğine sahiptir. Blockchain teknolojisi, bu alanda çalışmak isteyen kişilere iş imkanı doğurmakta olup geleceği en parlak alanlardan biri olarak kabul edilir.

Siz de kripto para piyasalarına ilgi duyuyor hatta yatırımlarınızda kripto para birimlerine yer vermek istiyorsanız; Kriptopat üzerinden kripto para piyasalarındaki en son gelişmeleri anlık olarak takip etmenizi öneririz. En son haberleri takip etmek için tek yapmanız gereken Kriptopat’a tıklamak! Uyarı: Kriptopat, yatırım tavsiyesi vermemektedir. tüm içerikler, okuyucuların bilgi alması ve sektör hakkında gelişmeleri takip etmesi amacıyla paylaşılmaktadır.