Milliyetçi Hareket Partisi'nin 17 Mart'ta yapılan 14. Olağan Büyük Kurultayı'nda kabul edilen program, partinin internet sitesinde yer aldı.

Milliyetçi Hareket Partisi, yeni parti programını yayımladı - Resim : 1

CHP Genel Başkanı Özel: "Emekliye ve asgari ücrete enflasyon oranında zam bekliyoruz" CHP Genel Başkanı Özel: "Emekliye ve asgari ücrete enflasyon oranında zam bekliyoruz"

Genel Başkan Devlet Bahçeli, programın sunuş bölümünde, uzun vadeli stratejik hedeflerinin, 2053'te "Lider Ülke ve Süper Güç Türkiye'ye ulaştığını ifade ederek, yeni hükümet sisteminin ihyası ve idamesinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği için kritik önem taşıdığının altını çizdi.

Milliyetçi Hareket Partisi, yeni parti programını yayımladı - Resim : 2

"HER ŞEYDEN ÖNCE TÜRKİYE"

"Bu programla, milli yükseliş irademizi, siyasi kararlılığımızı ve gayretimizi dünyaya ilan ediyoruz." ifadesini kullanan Bahçeli, şunları söyledi: 

"Bu programla, tüm vatandaşlarımızı 'Her şeyden önce Türkiye' ve 'Herkes eşittir Türkiye' anlayışı ile milli birlik ve kardeşlikte buluşmaya, Türkiye'nin kutlu geleceğini hep birlikte inşa etmeye çağırıyoruz. Partimizin bu programla ortaya koyduğu 'Milli Yükseliş İradesi', Türkiye'yi bağımsız, demokratik, parlak ve müreffeh bir geleceğe kavuşturma ve Kızılelma'ya ulaşma azminin ifadesidir. Milletimize inanıyor, engin ferasetine güveniyoruz."

Milliyetçi Hareket Partisi, yeni parti programını yayımladı - Resim : 3

PROGRAMIN İÇERİĞİNDE NELER VAR?

Program, 'Yeni Yüzyıla Türkçe Bakış''Temel Değer ve İlkelerimiz''Öncelikli Hedef ve Görüşlerimiz''İnsan Hak ve Özgürlüklerinin Korunması''Demokratik Standartların Yükseltilmesi''Toplumsal Dayanışma ve Uzlaşma', 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi''Politikalarımız' ve 'Stratejik Hedef: 2053'te Lider Ülke ve Süper Güç Türkiye' başlıklarından oluşuyor.

Programda yer alan "Türk Kuşağı"nın tarih, kültür ve ortak değerler etrafında kenetlenmiş Türk toplulukları ve Türk devletleri arasındaki bağların güçlenmesini, diyalog ve ilişkilerin sürdürülebilir bir istikrara kavuşmasını esas aldığı belirtilerek, "'Türk'üm' diyen herkes aynı ülküler, heyecanlar, hassasiyetler ve aynı gelecek hedefleri etrafında buluşarak Türk Kuşağı'nı bir barış adası olarak öne çıkarabilecektir." ifadesine yer verilen programda, "Türk milletinin ve bütün insanlığın barış ve mutluluk içinde insanca yaşayacağı bir dünya ideali, Türkiye merkezli yeni bir medeniyet projesinin hayata geçirilmesiyle gerçekleşebilecektir." değerlendirmesinde bulunuldu.

"YENİ SİVİL BİR ANAYASANIN MİLLETİMİZE KAZANDIRILMASIDIR"

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne yer verilen programda, böylelikle örselenip köhneleşmiş parlamenter sistemin yarattığı prangalardan kurtulan Türkiye'nin önünün açıldığı, ufkunun aydınlandığı ifade edildi.