Erzurum’da faaliyet gösteren bir dönerci dükkanının sahibi olan Mustafa Atmaca, ‘Hacı’nın yağ akımı’ adı altında ‘Tiktok’ta açtığı 650 bin takipçisi bulunan sayfasında, canlı yayında bir takipçisiyle tartıştı. Atmaca, 10 Kasım günü cumhuriyetin kurucusu Mustafa Atatürk ve silah arkadaşlarına hakaret etti.

Videonun yayılmasının ardından geçtiğimiz cumartesi günü Atatürk’e hakaret suçundan tutuklanan Atmaca, bugün tahliye edildi. Sözcü’nün haberine göre, iki gün cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakılan Atmaca, tutuksuz yargılanacak.

Atmaca’nın verem hastalığı gerekçesiyle serbest bırakıldığı öğrenildi.

MÜŞTERİLER ENDİŞELİ

Atmaca’nın sosyal medya hesabından paylaştığı videolarda, restoranda sattığı et ve dönerleri bıçakla kestiği, çıplak elleriyle dokunduğu görülüyor. Atmaca, videolarda restoranına gelen müşterilerle de yakın temas içerisinde.

Verem hastalığı, yani tıbbi adıyla tüberküloz (TB) hava yoluyla bir bireyden diğerine yayılan, bulaşıcı bir akciğer hastalığı. Bu nedenle Atmaca’nın verem hastalığı gerekçesiyle tahliye edilmesi müşterilerini endişelendirdi.

Halk TV’de yer alan habere göre uzmanlar sosyal medyadan, Atmaca’nın restoranına gidenleri ve kendisiyle aynı ortamda bulunan herkesi verem bulaşma riskine karşı uyararak en yakın sağlık kuruluşuna gitmeleri konusunda çağrıda bulundu.

NE OLMUŞTU

Mustafa Atmaca, tartışma sırasında “Sen gideceksin bizim toprağımız burası. Arabistan’a da savaşmaya gideriz. Bura da Yemen de Kudüs de bizim toprağımız. Siz İsrail’e gideceksiniz. Osmanlı kaybetmedi, laik denen köpekler kaybetti o toprakları. Laikliği getiren köpekler, onlar kaybetti” ifadesini kullandı.

Atmaca’ya sözleri nedeniyle takipçileri büyük tepki gösterdi. Bunun üzerine Mustafa Atmaca, Atatürk’e hakaret ettiği suçlamasıyla Erzurum Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı. Atatürk’e hakaret ettiği suçlamasıyla gözaltına alınan Mustafa Atmaca, Emniyet’teki işlemlerinin ardından Erzurum Adliyesi’ne getirildi. Atmaca, adliyeye girişi sırasında herhangi bir açıklama yapmadı.

Nez Demir, Eski Eniştesiyle Dilan Polat'ın Kayınpederi Sezgin Polat'ın Kavga Ettiği O Anları Paylaştı!/VİDEO Nez Demir, Eski Eniştesiyle Dilan Polat'ın Kayınpederi Sezgin Polat'ın Kavga Ettiği O Anları Paylaştı!/VİDEO

Adliyeye sevk edilen Atmaca, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı. İlk açıklama ise işletmenin sosyal medya hesabından yapıldı. Atmaca’nın sahibi olduğu döner işletmesinin Instagram sayfasında paylaşılan açıklamada şu iddialara yer verildi: “10 Kasım tarihinde esaslı içeriği kesilerek sosyal medyada servis edilen videoda Atatürk ve Cumhuriyet’in kurucularını hedef aldığıma yönelik yaratılan algı gerçeği yansıtmamaktadır. Servis edilen videoyu kaydeden şahıs videonun öncesi ve sonrası da yayınlasaydı eğer, ilgili cümlemin Büyük Önder Atatürk ve Cumhuriyet’in şerefli mimarlarına yönelik olmadığı anlaşılırdı.

Kaldı ki ülkemize laikliği getirenler tarihin hiçbir aşamasında toprak kaybetmemiştir ki toprak kaybedenler laikliği getirmiş olsun. Aksine laikliği getirenler son nefeslerinde Hatay’ımızı da Anavatana katmışlardır. Şahsıma ve işletmemize yönelik yürütülen bu haksız ve gerçek dışı provokasyonlara itibar edilmemesini beni tanıyan bütün dostlarıma ve kamuoyuna saygı ile arz ederim.”