Türkiye'nin Olimpiyat Oyunları'ndaki 100'üncü yılına özel olarak, Paris 2024'te Türkiye'yi 102 sporcu temsil edecek. Paris 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz - 11 Ağustos 2024 tarihleri arasında düzenlenecek. Bu organizasyonda 32 spor dalında, 35 yarışma tesisinde, yaklaşık 10 bin 500 sporcu mücadele edecek ve 329 madalya yarışması yapılacak. Olimpik programda yer alan sabit 28 spor dalına ek olarak, break dans, dalga sörfü, kaykay ve spor tırmanışı da Paris 2024’te yer alacak.

Türkiye'nin Olimpiyat kafilesi, oyunların başlamasına 17 gün kala belli oldu. 18 spor dalında 54 kadın ve 48 erkek sporcu olmak üzere toplam 102 sporcu Türkiye'yi temsil edecek. Böylece, Londra 2012'den sonra ikinci kez kadın sporcu sayısı erkek sporculardan daha fazla olacak.

Atıcılık branşında, Yusuf Dikeç, Beijing 2008'den bu yana üst üste beşinci kez Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi temsil ederek, atıcılık tarihinde en çok Olimpiyat'a katılan sporcu unvanını elde edecek. Toplamda yedi sporcu, atıcılıktaki ilk Olimpiyat madalyasını kazanmayı hedefleyecek.

Atletizmde, Rio 2016 bronz madalyalı sporcu Yasmani Copello, üçüncü kez üst üste Oyunlar'a katılacak. Üç adım atlamada son Avrupa ikincisi Tuğba Danışmaz, sırıkla atlamada son Avrupa üçüncüsü Ersu Şaşma, Tokyo 2020’de Olimpiyat dördüncüsü olan cirit atma sporcusu Eda Tuğsuz ve Tokyo 2020’de Olimpiyat altıncısı olan üç adım atlama sporcusu Necati Er de atletizm takımında yer alacak.

Badmintonda Olimpiyat tarihindeki ilk sporcumuz olan (Londra 2012) Neslihan Yiğit Arıkan, Tokyo 2020’nin ardından Paris 2024'te de Türkiye'yi temsil ederek üçüncü Olimpiyat deneyimini yaşayacak.


Bisikletteki tek temsilcimiz Burak Abay, ilk Olimpiyat deneyimini yol yarışında yaşayacak.

Boksta Tokyo 2020'deki başarılarıyla tarihin ilk kadın Olimpiyat madalyalı sporcuları olan şampiyon Busenaz Sürmeneli ve gümüş madalyalı Buse Naz Çakıroğlu, yine madalyaya yakın sporcular arasında yer alacaklar. Altı Olimpiyat kotasının beşini kazanan kadın boksörlerin yanı sıra, üç erkek sporcu da ringde madalya mücadelesi verecek.

Artistik cimnastikte Olimpiyat tarihimizin ilk erkek takımı Paris 2024’te mücadele edecek. Tokyo 2020’deki bronz madalyasıyla Olimpiyat tarihimizin tek madalyalı cimnastikçisi olan Ferhat Arıcan, Tokyo 2020’de ilk sekiz içerisinde yer alan Ahmet Önder, Adem Asil, İbrahim Çolak ve ilk Olimpiyat deneyimini yaşayacak olan Emre Dodanlı Paris’te Türkiye'yi temsil edecek.

Eskrimde Enver Yıldırım, Münih 1972’den sonra kılıç branşındaki ilk temsilcimiz olacak. Nisanur Erbil ise tarihte kadınlar kılıç branşındaki ilk sporcumuz olarak Olimpiyatlarda mücadele edecek.

Gaziantep'te 5 kilogram uyuşturucu ele geçirildi Gaziantep'te 5 kilogram uyuşturucu ele geçirildi

104 Olimpiyat madalyasının 66’sını kazanan milli güreşçilerimiz (29 altın, 18 gümüş, 19 bronz), Rio 2016’daki altın ve Tokyo 2020’deki bronz madalyalarının ardından, Paris 2024'te de madalya arayacaklar. Dördüncü Olimpiyat deneyiminde olan Taha Akgül, Tokyo 2020’de bronz madalya kazanarak tarihin ilk Olimpiyat madalyalı kadın güreşçisi olan Yasemin Adar ve son dünya şampiyonu unvanıyla Buse Çavuşoğlu, son dünya şampiyonu grekoromen Ali Cengiz ile birlikte Türkiye'yi Paris 2024’te temsil edecekler.

Halterde, Tokyo 2020’den sonra Paris 2024’te ikinci Olimpiyat deneyimini yaşayacak olan Muhammed Furkan Özbek ay-yıldızlıları temsil edecek.

Judoda Rio 2016 ve Tokyo 2020’deki beşinciliklerinden sonra Paris 2024’te de madalya hedefiyle tatamiye çıkacak olan Kayra Sayit ve Tokyo 2020’deki beşinciliğinden sonra Paris 2024’te madalya hedefiyle üçüncü Olimpiyat deneyimini yaşayacak olan Mihael Zgank’la beraber toplamda sekiz sporcu, Türkiye'nin Olimpiyat tarihindeki en kalabalık judo ekibi olarak madalya mücadelesi verecek.

Tekvandoda, Tokyo 2020 bronz madalyalı sporcular Hatice Kübra İlgün ve Hakan Reçber’e ek olarak, sıkletinde dünyanın ilk beş sporcusu arasında yer alarak kota alan Merve Dinçel Kavurat, Nafia Kuş Aydın ve Emre Kutalmış Ateşli, oyunlarda Türkiye'yi temsil edecekler.

Voleybolda, Londra 2012’de ilk kez oyunlarda yer alan, Tokyo 2020’yi beşincilikle tamamlayan Kadın Milli Takımı, üçüncü Olimpiyat deneyiminde takım sporlarındaki ilk madalyasını kazanmak için Paris 2024’te mücadele edecek.

Yüzmede, serbest stil 1500 metrede son gençler ve büyükler Avrupa şampiyonu olan ve tüm takımların en genç sporcusu (16 yaşında) olan Kuzey Tunçelli’nin de aralarında bulunduğu sekiz yüzücü, Olimpiyat tarihimizdeki ilk finali yüzmek ve sonrasında da ilk madalyayı kazanmak amacıyla yarışacaklar.

Yelkende, üst üste beşinci Olimpiyat deneyimini yaşayarak oyunlarda en çok katılım gösteren yelkenci olacak Deniz Çınar ve üst üste dördüncü Olimpiyat deneyiminde ilk kez Nacra 17 sınıfında yarışacak olan Alican Kaynar’a altı sporcu daha eşlik edecek.

Böylelikle, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılını kutladığı bu özel dönemde, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları'nda 102 sporcumuz ülkemizi gururla temsil edecek.

Editör: Ahmet Oğuz Çapan