Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının, toprakları işgal edilen ve tarih sahnesinden silinmek istenen Türk Milleti’nin yeniden doğuşu ve bağımsızlığa giden yolda en büyük adım olduğunu belirten Başkan Ünverdi, mesajında şunları kaydetti:

“Vatan topraklarının işgal altında olduğu ve aziz milletimize esaret zinciri vurmak isteyenlerin bir olup saldırdığı bir dönemde Büyük Önder Atatürk Samsun’a çıkarak, koşullar ne olursa olsun aziz milletimize pranga vurulamayacağını göstermiş ve milli mücadelemizi başlatmıştır. Burada yakılan kurtuluş ve bağımsızlık meşalesi ile tüm zorluklar karşısında aziz milletimiz bir olmuş, şehit düşmüş, gazi olmuş, vatan toprağına sahip çıkmıştır. Başkomutan Atatürk, Kurtuluş Mücadelemizde kazanılan zaferi Cumhuriyet ile taçlandırarak Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni bizlere armağan etmiştir.

Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlattığı bu özel günü “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak Türk Gençlerine armağan eden Büyük Önder Atatürk, “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir” diyerek gençlere olan inancını, “Vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç nesillerin anlayış ve enerjisine bağlanmıştır" diyerek onlara duyduğu önem ve güveni göstermiştir.

Bugün yaşadığımız zorlukların üstesinden gelerek, hızla değişen dünyada ülkemizin daha iyi noktalara ulaşmasını sağlamamız da gençlerimizle mümkündür. Ülke olarak en büyük zenginliğimiz genç nüfusumuz ve bu büyük potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmek zorundayız. Bunu da ancak eğitim ve her alanda onlara daha çok fırsat vererek gerçekleştirebiliriz. Gençlerimiz de kendilerini en iyi şekilde yetiştirerek, donanım sahibi olmalıdır ki hedeflerimize ulaşabilelim. Bu bir bayrak yarışı ve bayrağı onlar devralacaklar. Bizler de Gaziantep Sanayi Odası olarak gençlerimizin önünü açacak, kendilerini geliştirmelerini sağlayacak projeler yürütüyor, elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.      

Bu duygu ve düşüncelerle, 104. yıl dönümünde gençlerimizin ve tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”