Hemen herkesin mutfağından eksik etmediği Antep peyniri, 41 yıldır peynir ve hayvansal ürünleri satan Ali Usta’nın küçük dükkânında alıcılarını bekliyor.

Gaziantep’in en eski peynir işi ile uğraşan Ali Usta, “41 senedir bu mesleği yapıyorum. Peynir, yoğurt, süt hayvansal ürünleri satıyorum. Yağ, sadeyağ, tereyağı gibi ürünleri pazarlıyorum dedi.

Antep Peyniri Birinci Sınıftır

"Antep Peyniri benim görüşümce birinci sınıftır. Hele hele bizi aşiretler daha güzel yapar. Kızkapanlı aşireti peynir yapımda maharetlidir. Eskiden hayvan kursağıyla yapılırdı. Şimdi ise onlar iptal oldu, maya ile yapılıyor peynirler. Kursakla yapılan peynir daha makbuldü, daha güzeldi, daha lezzetli olurdu. Şimdi ise maya ile yapılan yine güzel oluyor. Önceleri derinin içine muhafaza edilip getirirlerdi şimdi ise naylon poşetlere koyuluyor" diye belirtti.

Hangi Peynir Daha İyidir?

Tuşgül, "Antep peyniri yöresel bir peynir olduğu için köy peyniri olarak da anılmaktadır. Antep peyniri yörede kelle veya pişken olarak da isimlendirilirdi. Bu peynirin tuzsuz olan cinsi yemek ve tatlılarda kullanılır. Salamura olarak yapılan türü de kahvaltılarda tüketilir. Keçi sütü ya da koyun sütü sağıldığı yerde kimyasal maya veya incir sütü ile mayalanır. Bu süt bir ya da iki saat bekletilir. Bunun nedeni sütün pıhtılaşmasını sağlamak içindir. Koyundan veya keçiden yapılan peynir yağlı ve daha sağlıklıdır” diye ifade etti.

Deprem, Gaziantep'teki 16'ncı Yüzyıldan Kalma Deprem Terazisini de Vurdu Deprem, Gaziantep'teki 16'ncı Yüzyıldan Kalma Deprem Terazisini de Vurdu

Halk Zamlardan Şikâyetçi?

"İsteğim bu sene bir pahalılık var millet şikâyetçi, alım gücü düşmüş. Herkes bundan etkilenmiş vaziyette biz de ister istemez etkilendik. Ama çok şükür biraz toparladık, her şey bu kadar zam yemeye başlarsa bir süre sonra kimse eskisi alış veriş yapamaz. Az az alır ve doğal olarak işlerimiz düşer” diye kaydetti.

MUHABİR: SALİH ÖZDEMİR