Bir aksilik olmazsa milyonlarca kişinin beklediği EYT düzenlemesine ilişkin görüşmeler TBMM Genel Kurulu’nda bu hafta başlayacak.

Ülkeyi yasa boğan büyük deprem nedeniyle çalışmalarına ara veren TBMM Genel Kurulu 28 Şubat’ta işbaşı yapacak. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülüp kabul edilen yasa teklifinin kısa sürede genel kuruldan geçmesi öngörülüyor. Zira milyonlarca kişi yasanın çıkmasını iple çekiyor.

Düzenlemenin hayata geçmesiyle 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayanlar, yaş şartı aranmaksızın hizmet süresi ve prim şartını yerine getirmek koşuluyla emekli olabilecek. İlk aşamada 2 milyon 250 bin kişinin hemen, 5 milyon kişinin de önümüzdeki yıllarda prim günlerini doldurdukça emeklilik hakkı edinmesi bekleniyor.

Emekli olabilmek için SSK’lılarda işe başlangıç tarihlerine göre 5 bin ila 5 bin 975 gün prim günü şartı aranacak. Oysa kamuoyuna yansıyan bilgilere göre kadın ve erkeklerde 5 bin prim günü yeterli olacaktı. Yasa bu haliyle çıkarsa prim günü sayısını doldurmak için uzun süre bekleyecek çok sayıda kişi var.

Yasayı bekleyenler kademeli prim gün sayısı koşulu getirilmesiyle şoke olmuştu. Komisyondaki görüşmeler sırasında muhalefet partilerinin girişimlerine karşın prim gün sayısında değişiklik yapılmamıştı.

Milyonlarca kişiye düş kırıklığı yaşatan, toplumda büyük tepki toplayan prim gün sayısının düşürülmesine yönelik inisiyatifin siyasi iradede olduğu aşikar. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre hükümetin de prim gün sayısında bir miktar düşüşten yana olduğu savlanıyor.

Hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a buna yönelik görüş ve öneriler iletildiği belirtiliyor.

Muhalefet partilerinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeler sırasında prim gün sayısının düşürülmesine yönelik önerge vermeleri kuvvetle muhtemel. Siyasi irade bu yönde tavır alırsa muhalefetin önergelerini destekleyebilir. Ya da AKP veya MHP milletvekillerinin ayrı önergeleriyle toplumun talebini karşılar. Tabii prim gün sayısının düşürülmesini istiyorsa.

Beklentilerin hayli yükseğinde olan prim gün sayısının oldukça tepki topladığını ve mayısta seçimin yapılacağını hatırlatalım.

Düzenleme mevcut hali ile geçerse Bağ- Kur ve Emekli Sandığı’na tabi olan kadınlar 7 bin 200, erkekler 9 bin prim gününü tamamlayınca emeklilik hakkını edinecek. Prim günü sayısı ve çalışma süresi ile sigortalılık süresini tamamlayan herkes emekli olabilecek. Erkekler askerlik, kadınlar doğum borçlanması yapabilecek.

EYT’liler ilk aylıklarını nisan veya mayısta alacak.

Ne ilginçtir ki EYT’lilerin oluşmasına neden olan kadınların 58, erkeklerin 60 yaşında emekli olmasını öngören 4447 sayılı yasa 17 Ağustos 1999 depreminin hemen ardından çıkarılmış, 8 Eylül 1999 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Milyonlarca kişinin hak mağduriyetini giderecek yeni düzenleme ise 6 Şubat 2023 Pazarcık depreminin hemen ardından hayata geçecek. Böylesine garip durum var. Yani ülkeyi acıya boğan iki deprem EYT’lilerin yazgısını belirlemiş olacak.