Jurassic Park, Steven Spielberg'in bilim kurgu, gerilim ve macera filmidir. Filmin gösterime girdiği 1993 Eylül’ünde Türkiye’yi Doğru Yol Partisi (DYP) ile Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) koalisyonu yönetiyordu. Tansu Çiller başbakandı. Ak Parti’nin kurulmasına sekiz yıl vardı.

Jurassic Park, Steven Spielberg'in bilim kurgu, gerilim ve macera filmidir. Filmin gösterime girdiği 1993 Eylül’ünde Türkiye’yi Doğru Yol Partisi (DYP) ile Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) koalisyonu yönetiyordu. Tansu Çiller başbakandı. Ak Parti’nin kurulmasına sekiz yıl vardı.

Film hasılat rekorları kırdı. Oyuncakçılar en çok dinozor çeşitleri satarken, çocuklar arkadaşlarıyla dinozor savaşları yapıyordu. Dinozorlar ABD yapımı bir filmle kültür emperyalizminin en belirgin örneği olarak hayatımıza girmişti.

Jurassic Park filminde, dinazorların yaşadığı tarih öncesi çağa ait sivrisinek fosilleri bulunur. Milyarder bir iş insanı (Elon Mask değil) büyük yatırım yapar. Bilim insanları sivrisinek fosillerinden kan örnekleri almayı başarırlar. Dinazorların DNA zinciri bir Afrika kurbağasıyla birleştirilerek 65 milyon yıl önce yaşamış korkunç hayvanlar yeniden yaratılır. 


Milyarder iş insanı hükümetten kiraladığı bir tropik adada klonladıkları bu vahşi hayvanlar için elektrikli tellerle çevrili bir tema park kurar. İş insanı bir hafta sonunda Jurassic Park adını verdiği bu tema parka ziyaretçiler getirir. Ancak tema park çalışanlarından biri, güvenlik sistemini devre dışı bırakınca serbest kalan dinazorlar adada dehşet saçmaya başlar. Film, bu dehşet görüntüleriyle devam eder. Öyle tutar ki, iki devam filmi daha çekilir.

Ankara’da da bir tema park için ilk adımlar 2013 yılında atılır. Tema parkı bir milyarder iş insanı değil, altyapısı bile bitmemiş bir başkentin belediye başkanı, halkın parasıyla yaptırır. Park için bir tropik ada bulunamaz ama ona uygun bir yer vardır.

Burası Türkiye’nin Atatürk Orman Çiftliği olarak bildiği bir büyük arazinin bir büyük dilimidir. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’tir. 

Çocuklar Gibi Şendik

Tema Park, kısa sürede Türkiye’nin gündemine girmeyi başarmıştır. Çünkü Ankara’yı dev dinozorlar basmıştır. Melih Gökçek, park açılmadan ne kadar tanıdığı varsa onları parka götürür. Konuklarını bilemeyiz ama kendisi öyle çok, öyle çok eğlenir ki, her seferinde bir oyuncağa binmiş halde kahkahalar attığı sırada çekilen fotoğrafları gazetelerde, görüntüleri televizyonlarda yayımlanır. 

Parkın adı açılış tarihine kadar Ankapark olarak bilinir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 20 Mart 2019'da açılışını yapar. Melih Gökçek görevden alınmıştır. Ankapark gitmiş, yerine Wonderland Eurasia gelmiştir.

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankapark mimarı Melih Gökçek’in zevk ve beğenileri ortak dersem yanlış söz etmiş olur muyum? Cumhurbaşkanı Erdoğan’a rağmen Ankara’da, Külliye’nin yanı başında devasa bir park yapmaya Melih Gökçek’in tek başına karar verdiğine inanmak, Erdoğan’ın gücünü hafife almak olur. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, arazi tahsisinden, dinozor alımına kadar atılan adımlardan habersiz olabilir mi? “Onlara  bir irade o makamları verdi” sözü daha tazeliğini koruyor.

Ankapark o iradenin dışında kalabilir mi?

Ankapark Hangi Değerleri Temsil Ediyor?

Her tasarım belli bir ruh durumunu ve ahlak anlayışını yansıtır. Ankapark hangi değerleri temsil ediyor?  Yazar Alain de Botton, “Mutluluğun Mimarisi” adlı yapıtında, ‘sade hatlarıyla dikkat çeken İskandinav yapımı kahve takımına bakınca başka, işlemeli Sevres porselen takımına bakınca başka bir anlayış görürüz. İlkinde demokrasi, zarafet ve mantık gibi kavramlar ağır basarken, ikincisinde resmiyet ve sınıf bilinci hakimdir.


Özünde, tasarım ürünlerinin ve mimari yapıtların bize anlattığı şey, kendi temsil ettikleri kavramlarla bağdaşacak bir yaşam biçimidir. Bunlar içlerinde ya da çevrelerinde yaşayanlarda belli duygular uyandırmak üzere tasarlanmıştır. 
Bir şeyi güzel bulmak demek, iyi bir yaşamın nasıl olması gerektiğine ilişkin düşüncelerimizin  bir nesne üzerinde somutlaştığını görmek demektir’ diye yazmış.

Yerli ve milli kültürün (!) sonu dinozorlara mı dayanacaktı? CHP’li belediyeleri heykelcilikle suçlayan bir zihniyet, dinozor savunuculuğuna mı soyunacaktı? “İsraf haramdır” sözünü en çok kullanan kitle, israfın sembolleştirildiği bir alana göz mü yumacaktı?

Ankapark, cilalı dönemin örneği olarak hatırlanacak; Cilalı Dinozorlar Dönemi, Boyalı Dinozorlar Dönemi. Ama foyası çok çabuk ortaya çıktı.

Ankapark’ın açılışında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir cümlesi aklımdadır: Ankapark 120 metre yüksekliğe ulaşabilen dünyanın en büyük ikinci fıskiyesine ev sahipliği yapmaktadır.

Rekorlar Kitabına da Girecek mi?

Avrupa'nın en büyük tema parkı Ankara’da kurulacaktı. Biz büyük ülkeydik. Her işimiz, her eserimiz büyük olmalıydı. Büyüklüğü gösteriş ve israfla karıştırınca Avrupa’nın değil, dünyanın en büyük “hurdalı parkı”nı oluşturmayı başardık.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, tez vakitte Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için başvuruda bulunsun. Ankapark’tan birkaç dünya rekoru çıkacağından şüphem yoktur.

Dücane Cündioğlu şöyle söylemiş:
“İnsan ruhu inceldikçe (algı kapasitesi arttıkça) daha küçük, daha narin, daha zarif şeylere eğilim duyar. Oysa eğitimsiz kaba ve küçük ruhlar haz alabilmek için daima kocaman, geniş, büyük, devasa, iri şeylere yönelirler: büyük yapılar, büyük takılar, büyük arabalar, büyük hedefler…”

Cila, boya ve foyalar kalıcı değildir. Onlar birer kabuk veya kılıftır. Uzun ömürlü olamazlar. “Taş devri, taşlar bittiği için bitmedi, kafalar değiştiği için bitti.”

Cilalı taş devri de cila yokluğundan bitmedi. Dünyada her şeyin bir ömrü var. 

Dinozorların Zeka Gelişimine Etkisi

Melih Gökçek, tv’ye çıkmış, Ankapark’ı anlatmış. Dinlemedim. Dinlemeye tahammül edemediklerimin ilk sırasındadır. Öyle doğru, öyle güzel bir söz söylemiş ki, inanılır gibi değil. “Dinozorlarla ilgilenen çocuklar zeki oluyor, Google'a sor." demiş. 

Google’a gerek var mı? Ankara’ya bakın, Ankaralıların parkla ilgili düşüncelerini ifade ettikleri açıklamalara bakın, dinozorlar sadece çocukların değil, büyüklerin de zekalarını parlatıyor. Dinozorların, zeka arttırıcı ilaç olduğunu iddia edecek değilim.

Ama bir aydınlanmaya vesile olduğu gerçeğini göz ardı etmemek gerekir.

Hz. İsa, Roma İmparatorluğu’nun ihtişamlı döneminde söylemiş. Öyle bir söz ki, yeni açmış bir gül goncası gibi, sade, yalın, kalıcı ve hoş: Küçük güzeldir.